राष्ट्रिय चिया दिवसको अवसरमा धनकुटामा सम्मान कार्यक्रम !, को-को भए सम्मानित ? – हेर्नुहोस्

धनकुटा खबर । २३ औ राष्ट्रिय चिया दिवसको अवसर पारी धनकुटाका अग्रज कफी कृषक, उत्कृष्ठ चिया कृषक र उत्कृष्ठ चिया प्रशोधन गर्ने संस्थालाई सम्मान गरिएको छ ।

राष्ट्रिय चिया तथा कफि विकास वोर्ड चिया विस्तार योजना धनकुटा १ हिलेले एक कार्यक्रमको आयोजना गरी अग्रज कफि कृषक धनकुटा २ भीर गाउँका डिल्लिश्वर दर्नाल, उत्कृष्ष्ठ चिया कृषक चौविसे गाउँपालिकाका दिलिप चेम्जोङ र उत्कृष्ठ चिया प्रशोधन गर्ने संस्था जुन चियावारी टि स्टेट लाई सम्मान गरेको हो ।

समृद्ध नेपाल र सुखी नेपालीको अभियानमा चिया उद्योगको विकास र संरक्षण गरौ भन्ने नाराका साथ आयोजित कार्यक्रममा वोल्दै पाख्रीवास नगरपालिकाका उपप्रमुख तथा कार्यक्रमका प्रमुख अतिथी देवकला पौडेल तिम्सिनाले चियाको विकास र गुणस्तर वृद्धीका लागि राज्य,किसान र व्यवसायी वीच राम्रो समन्वय हुन आवश्यक रहेकोमा जोड दिनुभयो । उहाँले चियाले किसानलाई पाल्नुपर्नेमा अहिले चियालाई किसानले पाल्नु परेको भन्दै यो अवस्थाको सुधारको लागि पनि राज्य, किसान र व्यसायी वीच समन्वय राम्रो हुनुपर्ने स्पष्ट पार्नुभयो ।

त्यस्तै छथरजोरपाटी गाउँपालिका उपप्रमुख भीमकला श्रेष्ठले गाउँपालिकाले नगदेवाली चिया खेति विकास र संरक्षणमा विशेष जोड दिने भन्दै यसका लागि चिया किसानहरु सँग स्थानिय सरकार समन्वय गर्न तयार रहेको वताउनुभयो । उहाँले यो खेतीका लागि केन्द्रिय सरकावाट नीति वन्नुपर्ने समेत वताउनुभयो ।

राष्ट्रिय चिया तथा कफी विकास वोर्डका उपनिर्देशक लक्ष्मण पोखरेलको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा वोल्दै धनकुटा नगरपालिका १ का वडाध्यक्ष निरेन तमाङले चिया व्यवसायी र मजदुर वीचको वर्तमानको विवाद समाधानका लागि केन्द्रिय सरकारले ध्यान दिनुपर्ने वताउनुभयो । उहाँले किसानको हितमा सरकारले नीति नियम वनाउन आवश्यक रहेको भन्दै त्यसको कार्यन्वयन र चियालाई विदेश निर्यात गर्ने वातावरण वनाउने प्रति ध्यान जान जरुरी रहेको वताउनुभयो । साथै मजदुरको हितमा सेवा सुविधा दिन स्थानिय सरकारले पनि पहल गर्नुपर्ने वताउनुभयो ।

वोर्डका उपनिर्देशक पोखरेलले चिया तथा कफीको संरक्षण गरे समृद्ध नेपाल सुखी नेपालीको नारा पूरा हुने भन्दै हाल नेपालवाट १५ हजार ६ सय ८५ मेट्रीक टन चिया विदेश निर्यात हुँदा ३ अर्व २५ करोड वरावरको आर्थिक लाभ लिईरहेको जानकारी गराउनुभयो ।

उहाँले चिया मजदुरहरुले आफ्नो माग पूरा गराउन वन्द गर्ने प्रवृती रोक्नु पर्ने भन्दै समस्याको समाधान छलफल र वहसवाट खोज्नुपर्ने वताउनुभयो । चिया खेतिमा अहिले देखिएको समस्या सुधारका लागि आजैवाट संकल्प गरेर अगाडी वढ्न उहाँले सवैलाई आग्रह पनि गर्नुभयो ।

कार्यक्रममा पाख्रीवास कृषी अनुसन्धान केन्द्रका धमिकलाल मण्डल, गुरासे टि स्टेटका प्रवन्धक नविन कार्की,चिया सहकारी संघ धनकुटाका अध्यक्ष ईन्द्रसारु मगर,पञ्चकञ्या टि स्टेटका अध्यक्ष भीम खेवा लगायतको उपस्थिती थियो ।धनकुटा खबर नेटवर्क सर्भिस प्रा. लि.
सूचना विभाग दर्ता नं. : ५४६/०७४-७५
हाम्रो टिम
प्रबन्ध निर्देशक / सम्पादक : विष्णु विक्रम निरौला
सह-सम्पादक : मोहन राई पर्देशी
उप-सम्पादक : नारायण कुमार राई
भिडियो संवाददाता : विदुर खबास
संवाददाता : शर्मिला राई, विकास घिमिरे, करुणा
ग्राफिक्स डिजाइनर : विदुर कुँवर
साहित्य/ लेख : ओम प्रकाश निरौला
राशिफल : ज्यो . पं . सरोज घिमिरे
कानुनी सल्लाहकार : बम बहादुर खत्री

© २०७४ सर्वाधिकार सुरक्षित

Designed byappharoo